top of page

Winners of 18th edition
September 2023

 

Best Narrative Feature

Emanuelle's Revenge

Directors:  Monica Carpanese, Dario Germani

Best Narrative Short

THE LAST RANGER

Director: Cindy Lee

Best Feature Documentary

Game of Fish

Director: Maria Ålander and Martin Falklind

Best Short Documentary

Calls From Home              

Director: Sylvia Ryerson

Honorable Mention Short Documentary

The Body in the Woods

Director: Bel Trew

Best Experimental

Thresholds

Director: Silvina Der Meguerditchian

Best Comedy

F*CK MARRY KILL

Director: Suzanne luna

Best Science Fiction

REVERIE

Director: Kelli Elizabeth Horan

Best Horror

LYCANTHROPY

Director: Nieves Gómez

Best Animation

A Bride's Diary

Director: Yeon Choi

Best Web/TV/Pilot

Flawsome: Sex, Drugs & Recipes

Director: Claudia Pickering Dzienny

Best Music Video

NITEPUATAUAT

Director: Isabelle Longnus

Best Student Film

Now I Am Old and Do Not Need the Moon

Director: Dasha Bough

Honorable Mention Student Film

My Roommate, Death

Director: Becca Isaias

Best Actress

Aisling O'Sullivan      First Date

Honorable Mention Actress

Emily Kilkenny Roddy     Trouble

Best Cinematographer

The Alliance 

Amanda Jean Kowalski and Jeff Griecci

Best Scriptwriter

BRENDA MORALES and DORA GUZMAN

SARAH; love and revolution

Best Producer

Nili Tal

My Lover the Clock Thief

Best Editor

Renata Baldi

Moisture

Best Director

Viktoriya Melnykova

The Choice

Best Composer

Hueimin Kuan

Soul of God - Hueimin Kuan

Best LGBTQ

Dimka

Director: Victoria Elizabeth Campbell

Best Human Rights

The Big Picture - Understanding How Poland's Abortion Laws Changed Over Time

Director: Natalia Weichsel

Best Film About Women

ANNA

Director: Borimir Bono Ilkov

Best Canadian Filmmaker

Where Can We Live in Peace?

Director:  Judy Mary Jackson

Best Environmental

My Alaskan Journey

Director: Erin Ranney and Jack Johnston

Best First Time Filmmaker

Nadeshiko Koba

Boneless Lantern

Best thriller

BOYHOARDER

Director: Gabrielle Carrubba

Best Unproduced Script

It Takes a Village

Writer: Lisa Triano

Best Historical Film

Analogue Revolution: How Feminist Media Changed the World

Director: ‪ Marusya Bociurkiw

Best Biographical Film

The Alma Enigma

Director: Naomie Kremer

Best Sport Film

Shadesofwinter ALIGNED | Between the Sea and The Sky

Director: Sandra Lahnsteiner-Wagner

Best Youth Artist

Mae Robb          Ginny's Enterprise

bottom of page