8th Edition

Aug, 2021

Best Narrative Feature
Raise Your Hand
Dir:   Jessica Rae

Best Narrative Short
Sashimi
Dir:   Dumont Marylise
 
Best Feature Documentary
The Nine O'clock Whistle
Dir:   Willa Cofield

Best Short Documentary
Daughters of Revolution Eritrea - Peace in Times of War
Dir:   Christine Vogelsang


Honoable Menttion Short Documentary
Following the Thread       

Dir:  Kathy Brew

Best Experimental
FLUX     

Dir:   Cléa van der Grijn

Best Comedy
Red Sky    

Dir: Katrina Nelson

Best Science Fiction
A Piece of Me(mory)      

Dir:  Linnea Daregard

Best Horror
Processing                       

Dir:     Renetta G. Amador

Best Animation
Nanakorobi (Seven Falls)          

Dir:  Glenna Burmer, Gaby Breiter

Best Web/TV/Pilot
Am I Crazy?                       

Dir:  Daria Belova

Best Music Video
Coretta                             

Dir:  Jessica Elizabeth Davenport, Jeaneen Lund
 
Honorable Mention Best Music Video
TAKE MY HAND           

Dir:   Lina Kazan, Daniel Regnier

Best Student Film
The War Within        

Dir:   Marta D'Ocon

Best Actress
Amanda Sophia Ebert           

For Margaret

Best Female Cinematographer
Gunilla   Hellgren           

For THE BREATH                       

Best Female Scriptwriter
Sasha Grant        

For The Cup

Best Female Producer
Natalie Clifford            

For Roots of Gold

Best Female Editor
Linda Yordy                 

For Tarzan's Escape

Best Female Director
SOPHIE LEVY            

For MEDUSA

Best Female Composer
Amanda Walther                   

For Walk With Me           

Best LGBTQ
Swivel      

Dir:   Lois Norman

Best Human Rights
Room without a view       

Dir:   Roser Corella


Honorable Mention  Best Human Rights
Untold Secrets     

Dir:  Teresa Lavina

Best Film About Women

Submission
Dir:  Marko Jocic


Honorable Mention Film About Women
Joyce Tenneson: Writing in Light
Dir:   David Wright, Randy Gebhardt

Best Canadian Filmmaker
Jessie Anthony        

For Brother, I Cry

Best Environmental
Blue Jeans Blues      

Dir  Manuela Nudo

Best First Time Filmmaker
W'AT ABOWT US       

Dir:  Beverly Vergel


Honorable Mention First Time Filmmaker
Butterfly, Lost            

Dir:  Mei Bignall

Best Unproduced Script
One Foot Over the Edge        

Writer:  Katelyn Wells

Best Historical Film
A Strike and an Uprising (in Texas)       

Dir:   Anne Lewis

Best Biographical Film
James Castle, the Silent way     

Dir:   Brigitte Lemaine

Best Sport Film
New Horizons                               

Dir:  Kelsey Andries

Best Youth Artist

Esabella Strickland

For Then and There, Here and Where ( Orabella the Oracle)

Best Poster

Rangers Heroes