Fifth Edition

Announced May 10th, 2021

Narrative Feature:

The Way That I Am

Dir: Kaleigh Fitzgerald

 

    Narrative Short:  

      500        

Dir: RACHEL KADEN

 

   Honorable Mention Narrative Short:   Heel

Dir: Maggie Levin

 

    Feature Documentary:     

     He's My Brother        

Dir: Cille Hannibal

 

Honorable Mention Feature Documentary: 

The Self Portrait     

Dir: Katja Hogset, Margreth Olin and Espen Wallin

 

Best Short Documentary:  

Reflecting on Anti-bias Education in Action: The Early Years        

Dir: Filiz Efe McKinney

Best Experimental:  

A Man Waiting For The Leaves To Fall    Dir: Judee Tan

Best Comedy: 

                     Closeted                       

Dir: Magali Perra

 

Best Horror:

                        Hangry                             Dir: Bola Ogun

 

Best Animation:

        Beautiful journey        

Dir: Aurora Wang

 

Best Web/TV/Pilot:

   Selma & Clarice    

Dir: Yennis Cheung, Nicky Cook

 

Best Music Video:

      AvA "ORAGE"        

Dir: Eva Ménard, Zoé Cavaro

   

Best Student Film:

            OLIMPIA              

Dir: Sharon Attias

 

Honorable Mention Student Film:

Toxic Shock     

Dir: Jamie Norrie

      

Best Actress:

           Martha Bronstein            

For A Stormy Night 

 

Best Female Cinematographer:

         Allie Schultz          

For I Just Wish You Told Me

  

Best Female Scriptwriter:  

           Naomi Lisner           

          For The Imbalance            

 

 Best Female Producer:

Rawaa Auge and Sabine Younes For Stricken Beirut

     

Best Female Editor:

     Ruth Geva      

For Gathering Fragments

&

Elizabeth Kopetka 

For Box of Rain

Best Female Director:

   Indrani Pal-Chaudhuri      

For The Great Artist

 

Best Female Composer:

Chia-Hui Lu    For Butterfly Orchid

 

Best LGBTQ: 

         It's Just Our Family          

Dir: Ameya

 

Best Human Rights:  

       Women Warriors: The Voices                of Change           

Dir: Amy Andersson

 

Best Poster: 

A Stormy Night

 

Films About Women:

         Recipiphany           

Dir: Eric Cloughley

 

Best Canadian Female Filmmaker:

        A CRADLE FALLS         

Dir: Nicole Benoit

 

Best Environmental: 

         Axis Mundi          

Dir: Csilla Toldy

 

Honorable Mention Environmental:  Beauty on the Wing: Life Story of the Monarch Butterfly       

Dir: Kim Smith

 

     Best First Time Female Filmmaker:          Thirty Minutes         

Dir: Claire Elizabeth Terry

 

              Best thriller: $700+               Dir: Tom Aspy

 

Best Unproduced Script:

 Aimo     

Writer: Maggie Craig

 

Best Historical Film:  

       The Brazilian Templars Mystery        Dir: Next Anyextee, Neil Cabana

 

Best Biographical Film: When the Camera Stopped Rolling    

Dir: Jane Castle

 

Best Sport Film:  

           Dubliner              

Dir: Linda Rosenfeld