Sixth Edition

Announced June 11th, 2021

Best Narative Feature:

Sunflower

Dir: Elmira Gilma

Best Narrative Short:

Boundless

Dir: Kate Campbell

Best Feature Documentary:

Abbas 36

Dir: Marwa Jbara Tibi

 

Honorable mention Feature Documentary:

A Letter to A’ma

Dir: Hui-Ling CHEN

Best Short Documentary:

Women of Resilience

Dir: Roselyn Kelada-Sedra

Best Experimental:

In Her Image

Dir: Yael Solomonovich

Honorable mention Best Experimental:

Possible Fragments

Dir: Gabriela Mellao

Best Comedy:

Beach Cops

Dir: Laura Flakowski

Best Science Fiction :

Skylight

Dir: Michelle Godoy Priske

Best Horror:

The Going

Dir: Mairin O'Hagan

Best Animation:

On the inside

Dir: Anna Luisa Schmid

Best Web/TV/Pilot :

PRISONER

Dir: Ingrid FRANCHI

 

Best Music Video:

Bella Rosa - Dead Lies

Dir: Paula Vergara

 

Best Student Film:

Dedication

Dir: Selina Sondermann

Best Actress:

Astrid Van Wieren

THE RIVER YOU STEP IN

 

Best Female Cinematographer

Victoria Bridges

Roberta on the Road

Best Female Scriptwriter:

Sandra Tingalay

A Road to Freedom of Myanmar

Best Female Producer:

Tara Donovan

Guide On

Best Female Director:

Yoshino Takemoto

Left of Chopin

Best Female Composer:

Yifeng Yuan

Time to Dream

Best LGBTQ:

JULKA AND JULIE

Dir: Gloria Stern

Best Human Rights:

Three Corners of Deception

Dir: Dr. Meleeka Clary

Best Poster:

Alma

Dir: Lorraine Jones Molina

Best Films About Women:

My Tibetan Godchild

Dir: Andy Svensson

Best Canadian Female Filmmaker:

Ana Carrizales

A Pregnant Woman

Best Environmental: Ama'ara - the Song of the Whales Dir: Sebastian Jobst

Honorable mention Best Environmental:

Returning to Strength Lessons about development from Tlamacazapa, Mexico

Dir: Susan Smith

 

Best First Time Female Filmmaker:

The Chased

Dir: Emily Isaacs, Gino Isaacs

Best Thriller:

The Things in Between

Dir: Rosario Rieger

Best Unproduced Script:

There Were Signs Writer

Dr. Anne Watson

Best Historical Film:

Votes for Women: The History of Women’s Suffrage Through Song

Dir: Barbara Cray

Honorable Mention Best Historical:

A Tale of Three Chinatowns

Dir: Lisa Mao

Producer: Penny Lee

Best Biographical Film:

DECODING SHANKAR

Dir: DEEPTI PILLAY SIVAN