Third Edition

Announced Feb 18th, 2021

Best Narrative Feature:

Pooling to Paradise

Director: Roxy Shih

 

Best Narrative Short:

Miranda's Marionettes

Director: Hortense Lingjaerde

 

Best Feature Documentary:

Right Now I Want to Scream

Director: Siobhán Wills and Cahal McLaughlin

Honorable Mention Feature Documentary:

Fisher Queen- Women vs. Nature

Director: Jeonghwa Shin

Best Short Documentary:

Daughters of Drought

Directors: Melissa Godin, William Martin

Honorable Mention Short Documentary:

Phenomxnal Womxn

Director: Alexxa Walker

Best Experimental:

QARDOUN [La Passation]

Director: Sarah El Hamed

Honorable Mention Experimental:

To Garbo and Lenin

Director: Jessica Laurén

Best Comedy:

Bits and Pieces

Director: Lindsay Stidham

Best Science Fiction:

TRANS

Director: NAERI DO

Best Horror:

PLAYDATE

Director: Nichelle S. Montgomery

Best Animation:

diminuendo

Director: Henrike Lendowski

Honorable Mention Animation:

Nailing It

Director: Kaprawi Norhayati

Best Web/TV/Pilot:

Motek

Director: Eva Lanska

Best Music Video:

Woman's Enlightenment

Director: Koutaro Ishida

Best Student Film:

The Summer Of Snakes

Director: Lara Panah-Izadi

Honorable Mention Student Film:

A MORNING, A MOTHER & A BOY

Director: Katrine Weber

Best Actress:

Hallways and Doors

Actress: Cooper Shaw

Best Female Cinematographer:

Sacrilege

Cinematographer: Sarah Smither

Best Female Scriptwriter:

Bolero in the elders house

Writer: Linda Fejzaj

Best Female Producer:

KEEP OUT! -Women Over 60 Only

Producer: Seungju Lee

Best Female Editor:

After the Facts

Editor: Karen Pearlman

Best Female Director:

Angel Mountain

Dir: Karen Schuback

Best Female Composer:

DESCENDED

Composer: Maria Finkelmeier

Best LGBTQ:

The Pageant

Director: Kasey O'Brien

Best Human Rights Film:

The Wind on your Skin

Director: Naomi Beukes, Birgit Stauber, Jana von Hase

Honorable Mention Human Rights Film:

The Least We Can Do

Director: Moira Simpson

Honorable Mention Documentary & Best Poster:

1974 1979. Le nostre ferite

Director: Monica Repetto

Best Film About Women:

Leaving to live

Director: David Rodrigues

Honorable Mention:

YAI NIN

Director: Champ Ensminger

Best Canadian Female Filmmaker:

FIREWOMAN

Director: Louise Leroux

Best Environmental Film:

SHABA

Director: Ami Vitale and David Allen

Honorable Mention Environmental:

'Your Water, My Water'

Director: Wendy Rogers

Best First Time Female Filmmaker:

A Heart Dies Twice

Director: Itziar Martinez

Honorable Mention First Time Filmmaker:

Mute

Director: Constance Hilton

Best Thriller:

Mediator

Director: Cas Sigers-Beedles

Best Unproduced Script:

Warpaint

Writer: Helen Taylor

Best Historical Film:

This Water Cuts Its Own Course

Director: Diane Fellows

Best Biographical Film:

The Iliterate poet

Director: Sonia Méndez Alonso

Best Sport Film:

Body and Soul

Director: Magali Chapelan